Wystawa potrwa do 8 czerwca 2025 r.
Godziny otwarcia:
czwartek – niedziela, godz. 17:00 – 20:00
Wernisaż: 17 maja 2025 / sobota / godz. 18:00
Program wernisażu: 18:00 – otwarcie
20:00–21:30 – live act/performance muzyczny - Polowanie https://polowan1e.bandcamp.com/album/r-min-re
https://www.instagram.com/_polowanie/ 23:30 –zamknięcie wydarzenia
Artystki:
Agnieszka Gotowała, Maria Iciak, Justyna Jędrzejowska, Małgorzata Kalinowska, Marta Koniarska, Aneta Lewandowska, Alicja Pruchniewicz, Agata Przyżycka, Paulina Rega, Katarzyna Rutkowska, Olga Truszkowska, Marta Wawrzynowicz, Agata Żychlińska
Kuratorka: Daga Ochendowska
Oprawa graficzna: Katarzyna Iciak
Ślady po obłokach, ślady po paznokciach to oddolny, niezależny projekt wystawienniczy, prezentujący twórczość trzynastu polskich artystek jednego pokolenia. Urodzone między 1986 a 1994 rokiem, czynnie działają na rynku sztuki, są aktywne zawodowo i wyraźnie ukształtowane twórczo. Różni je medium i technika pracy, ale łączy uważność, świadomość i potrzeba działania poza utartymi ścieżkami.
Wystawa została podzielona na trzy osobne sekcje — obszary, które artystki zbiorowo rozmontowują, rozbijając zakorzenione w kulturze kody wizualne.
Wspólnie demistyfikują:
CIAŁO KOBIETY — pokazując formy, które nie służą reprezentacji, lecz demaskują przypisywane im znaczenia i narastające wokół nich stereotypy;
FORMĘ — poddając ją podejrzeniu jako rzekomo „neutralną” nośniczkę treści;
NATURĘ — nie jako autonomiczny porządek, ale jako obszar fantazji kulturowej i przestrzeń interwencji.
Każda z artystek odsłania coś, co na co dzień traktujemy jak oczywistość: estetykę jako neutralność, ciało jako nośnik tożsamości, naturę jako harmonię. Prezentując wspólnie ich twórczość w takim zestawieniu możemy zaobserwować ślady ich pracy jako rezultat decyzji — formalnych, strategicznych, emocjonalnych.
Ten zbiorowy, celowy akt demistyfikacji traktujemy nie jako ujawnienie jednej prawdy, ale jako rozbrojenie mechanizmu, który w kulturze wizualnej działa na poziomie przyzwyczajeń. Odsłaniamy, jak powstaje obraz. Jak działa forma. Jak kultura wpływa na sposób pokazywania ciała, emocji i otoczenia.
*Daga Ochendowska