„Wybadać przyjemność”/ II Ogólnopolska Doktorancka Konferencja Naukowa / 6-7.06.2024

22 maja, 2024
 · 
3 min read
Featured Image

Pozytywny odbiór zeszłorocznej konferencji „Wybadać codzienność” zachęcił nas do powtórnego spotkania w gronie doktorantek i doktorantów. Tym razem chcielibyśmy „wybadać” obszar tematyczny, który może uczynić nasze dyskusje jeszcze bardziej satysfakcjonującymi – przyjemność! Czyniąc ją przedmiotem namysłu, nie odżegnujemy się od tematu poprzednich debat. Tym razem chodziłoby jednak o mniejsze i większe przyjemności życia codziennego, ich pozycję wśród życiowych priorytetów, praktyki delektowania się i zaangażowane weń zmysły.

Czynnik przyjemności brano pod uwagę, odkąd próbowano definiować, czym jest piękno i sztuka. Dla sofistów celem sztuki było dawanie przyjemności, a pięknem to, co przyjemne dla oka i dla ucha. Nie zapominamy jednak o innych jego aspektach. We współczesnym kapitalizmie przeżywanie przyjemności wydaje się być pełnoetatową pracą – wielość doznań, ich intensywność i różnorodność to wyznacznik tak zwanego „dobrego życia”. Dlatego w zeszłorocznym numerze „Czasu Kultury“ osoby redaktorskie postawiły na „polityki” przyjemności: zwróciły uwagę na emancypacyjny wymiar odpoczynku, radości i zabawy, odbierając im charakter neoliberalnego przymusu. Zachęcamy do przyjrzenia się temu wymiarowi, do czego przekonywał już Michel Foucault, gdy twierdził, że „przyjemność”, inaczej niż „pragnienie” czy „seksualność”, nie koreluje z określoną tożsamością, nie poddaje się przeto unieważnieniu ani patologizacji. Chcemy również zastanowić się, czy przyjemność może mieć swoje ograniczenia, zobowiązania społeczne czy etyczne. Michel Onfray, gdy pisze o filozofii hedonizmu, daje do zrozumienia, że przyjemność jako priorytet ludzkiej egzystencji to postulat nie tylko psychologiczny, ale też polityczny, etyczny, erotyczny.

Jesteśmy przekonani, że pracując pod szyldem humanistyki, nie wolno nam również zapomnieć Barthesowskiej „przyjemności tekstu”, także w obszarze własnych badań. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na te momenty akademickiego obcowania z tekstami kultury, które niosą wyjątkową przyjemność. Nie zatrzymując się na aspektach stricte estetycznych, moglibyśmy się zastanowić, czy przeżycie przyjemności/rozkoszy w kontakcie z tekstem – także tym naukowo eksplorowanym – przynosi tu jakiś szczególny rodzaj wiedzy. W gąszczu kontekstów i asocjacji nie zapomnijmy jednako konieczności namysłu nad rozróżnieniami, które tutaj możemy jedynie zasygnalizować: przyjemność a radość, przyjemność a rozkosz, przyjemność a pragnienie, zmysłowe a duchowe aspekty przyjemności, przyjemność a ulga, przyjemność jako wolność a przymus przyjemności, umiłowanie przyjemności a hedonizm.

Z niecierpliwością będziemy czekać na Wasze rozwinięcia tematu przyjemności z punktu widzenia różnych dyscyplin.
Poddajemy Wam pod rozwagę następujące kwestie, choć jesteśmy otwarci na wielość różnorodnych perspektyw i propozycji:

- Drobne przyjemności życia codziennego
- Zmysłowość a polityka (w tym pleasure activism), polityki ciała
- Wartości hedoniczne wobec innych typów wartości
- Czy żyjemy w kulturze przyjemności? Czy taka kiedykolwiek istniała? Czy ma szansę wyłonić się w przyszłości?
- Guilty pleasure: przesuwność granic między przyjemnością dozwoloną a zabronioną, jawną a wstydliwą
- Etyka przyjemności: przyjemność w czasie kryzysu klimatycznego, przyjemność w czasie wojny

Zapraszamy do nadsyłania propozycji do 24 marca 2024 roku na następujące adresy mailowe:

anna.kwapisz@uwr.edu.pl (mgr Anna Kwapisz),
lukasz.rozwadowski@uwr.edu.pl (mgr Łukasz Rozwadowski).

W temacie maila prosimy wpisać „przyjemność”. Pliki w formacie doc(x) powinny zawierać imię, nazwisko autora, afiliację instytucjonalną, tytuł wystąpienia, abstrakt (do 1000 znaków), słowa kluczowe oraz informacje kontaktowe.

Komitet naukowy konferencji: 
mgr Anna Kwapisz, mgr Łukasz Rozwadowski
Opiekunki naukowe konferencji: 
dr hab. Dorota Koczanowicz (prof. UWr), dr hab. Magdalena Barbaruk (prof. UWr.) 

BULVARY
Księcia Witolda 11
50-202 Wrocław

+48 515 449 720
info@bulvary.pl

BULVARY SP. Z O.O. SP.K.
UL. ZWYCIĘSKA 41, 53-033 WROCŁAW
NIP: 8992808292 / REGON: 366485130 / KRS: 0000661596

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © BULVARY 2023

BRANDING & DESIGN
FLOV STUDIO

Back to top Arrow