Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje | Wystawa podsumowująca W/E lab Residency w Tarczynie / 8.12.2023, godz. 18.00

8 grudnia, 2023
 · 
3 min read
Featured Image

Już 8 grudnia, o godzinie 18:00 zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje”. W przestrzeni włocławskich BULVARÓW swoje prace zaprezentują uczestniczki i uczestnicy rezydencji twórczych WE/LAB RESIDENCY w Tarczynie. Jest to ostatnie z działań zaplanowanych na tę część roku, z których wcześniejsze zostały zrealizowane w Legnicy, Tarczynie oraz Görlitz.

>> W dniu 09.12.2023 o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie z artystami i artystkami połączone z oprowadzaniem po wystawie,, na którym obecna będzie również kuratorka, Jagna Domżalska << 
_____

𝐀𝐑𝐓𝐘𝐒𝐓𝐊𝐈 𝐈 𝐀𝐑𝐓𝐘𝐒́𝐂𝐈: 
Anja Asche, Lisa Maria Baier, Oliwia Drozdowicz, Theo Guicheron i Patrycja Plich, Oscar Lebeck, Amelia Nin, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan, Anastasiia Zuzuliak
______

Wioska to czasem jedna uliczka i kilka gospodarstw. Domy i ogródki, pies, kury, suszące się pranie. Jest jednak mnóstwo miejscowości, gdzie nie ma już ludzi, drzewa nie mają kogo karmić i nikt nie przycina ich gałęzi na wiosnę. Pokazują jednak ślady tutejszych mieszkańców, budząc wyobraźnię i rodząc pytania. 

Jednym z takich miejsc jest niewielki Tarczyn, gdzie opuszczone budynki przeznaczono na rezydencję artystyczną. Powstała dla osób, które w swojej twórczości badają historię Dolnego Śląska lub inne zagadnienia związane z przeszłością i pamięcią. Pierwsza edycja pobytów badawczych dowiodła, że także wiele młodych artystek i artystów sięga po te trudne tematy. Wydarzenia porezydencyjne uświadamiają natomiast wciąż żywą potrzebę podejmowania rozmowy, pogłębiania wiedzy i dzielenia się losami i doświadczeniami. 

Zebrane prace rezydentek i rezydentów dotyczą traum pokoleniowych i poszukiwań tożsamości, niektóre wychodzą z konkretnych wydarzeń historycznych, inne z pozoru zupełnie w nich nieosadzone, odnoszą się do samej przyrody i pejzażu. Wszystkie jednak wynikają z zadumy, którą wspomniane otoczenie umożliwia, wszystkie też podobną zadumę powodują. 
Odsyłają do kwestii, do których wraca się niechętnie, bo uruchamiają w nas niezgodę i poczucie bezsilności; jednocześnie w jakiś sposób koją. Pojawia się we mnie uczucie, które dobrze uchwycił dolnośląski poeta pisząc „rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje”. To moment, w którym uświadamiasz sobie coś dojmującego, i w tej samej chwili to oswajasz. Stawianie pytania i naraz znajdywanie odpowiedzi. Balansowanie pomiędzy wzburzeniem i spokojem. Suszące się na wietrze pranie. 

Jagna Domżalska
_______________
ORGANIZATOR: Fundacja FLOWLAND, OP ENHEIM | VOP, BULVARY
WSPÓŁORGANIZATOR: Galeria Sztuki w Legnicy, Muzeum Śląskie w Görlitz, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
MECENAS HONOROWY: WOMAK
WSPÓŁFINASOWANIE: FWPN, UMWD, SENAT NIEMIECKI

Projekt realizowany we współpracy i przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Departamentu Senatu ds. Kultury i Europy w Berlinie.

BULVARY
Księcia Witolda 11
50-202 Wrocław

+48 515 449 720
info@bulvary.pl

BULVARY SP. Z O.O. SP.K.
UL. ZWYCIĘSKA 41, 53-033 WROCŁAW
NIP: 8992808292 / REGON: 366485130 / KRS: 0000661596

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © BULVARY 2023

BRANDING & DESIGN
FLOV STUDIO

Back to top Arrow