Olena Matoshniuk | GRANICE | wystawa | КОРДОНИ / 14.07.2023

14 lipca, 2023
 · 
2 min read
Featured Image

W trakcie wernisażu odbył się performance "Brzemię", który jest częścią prezentowanej wystawy "Granice | Кордони" odnoszącej się bezpośrednio do traumy wojennej i aktualnych wydarzeń w Ukrainie. Artystka buduje narrację na pograniczu malarstwa, wideo i performance, przekraczając granice blejtramu, ekranu i ciała.

„Tworzenie sztuki w czasie wojny to nie tylko okazja do refleksji nad traumatycznym doświadczeniem historycznym, ale także potężna forma oporu”. To zdanie z opisu wystawy "Об'єднані" w PinchukArtCentre w Kijowie, stało się mottem przewodnim w trakcie pracy nad wystawą "Granice | Кордони". Jak mówi sama autorka, po otrząśnięciu się z chwilowego paraliżu rozpoczęła walkę, a jej wewnętrzna potrzeba krzyku znalazła tu ujście. Swoje początkowe poczucie przerażenia, złości i bezradności przekuła w oręż, którym walczy na swoim osobistym Froncie Sztuki. Jej działania są zdeterminowane niezwykle trudną sytuacją w jakiej znaleźli się jej bliscy i ojczyzna. Wszystkie granice zostały już przekroczone, te państwowe, moralne i wytrzymałościowe.

OLENA MATOSHNIUK, urodzona w Łucku. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, pracownia prof. Mariana Waldemara Kuczmy, oraz Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego na kierunku Design. W latach 2014-2019 realizowała indywidualny program nauczania w pracowni malarskiej Wiery Końskiej. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Uczestniczka licznych plenerów artystycznych, warsztatów oraz animatorka szeroko rozumianej kultury i sztuki. Zajmuje się malarstwem, performance i sztuką wideo. Stypendystka programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, trzykrotna beneficjentka Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej, zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel w kategorii Sztuka, oraz jego dwukrotna finalistka. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy Korsaków, Fundacji Krupa Gallery oraz prywatnych.

Fot. Wojciech Chrubasik

BULVARY
Księcia Witolda 11
50-202 Wrocław

+48 515 449 720
info@bulvary.pl

BULVARY SP. Z O.O. SP.K.
UL. ZWYCIĘSKA 41, 53-033 WROCŁAW
NIP: 8992808292 / REGON: 366485130 / KRS: 0000661596

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © BULVARY 2023

BRANDING & DESIGN
FLOV STUDIO

Back to top Arrow